outdooring.cz / Outdoor články / Reinhold Messner bude přednášet v Praze

Reinhold Messner bude přednášet v Praze

Poutavá přednáška o fascinujícím světě hor, extrémních životních situacích a neobyčejné motivaci mimořádného člověka doprovázená autentickým dokumentárním materiálem z expedic se uskuteční 5. 10. 2005.

messner

Již v roce 1914 popsal Sir Ernest Shackleton pěší přechod Antarktidy, o který se tehdy coby první člověk na světě sám pokusil, jako tu „nejnemožnější cestu na této zemi". O třičtvrtě století později, mezi listopadem 1989 a únorem 1990, urazili dobrodruzi Arved Fuchs a Reinhold Messner při teplotách do minus 40°C a při bičujících blizardech o rychlosti až 150 kilometrů v hodině těchto 2800 kilometrů pěšky během 92 dnů a proměnili tak Shackletonův nenaplněný sen ve skutečnost.

Pro Reinholda Messnera představoval přechod Antarktidy pouze jednu z jeho četných extrémních výprav. Již při svých dřívějších expedicích se mnohokrát ocital v situacích mezi životem a smrtí, jejichž zvládáním vždy nově definoval absolutní hranice lidských možností a schopností. Za základ veškerého svého úspěchu považuje Reinhold Messner hlubokou, z vlastního nitra vycházející, motivaci, která je společná mnoha výjimečným lidem a vrcholovým sportovcům.

5. října 2005 bude Reinhold Messner v rámci večerní dvouhodinové přednášky s názvem „Hory přenášet“ v Praze sám hovořit o tom, co je zdrojem jeho nevyčerpatelné motivace, co pro něho znamená jít svou vlastní, svobodně zvolenou cestou, vyvíjet důvěru ve své schopnosti a žít život bez hranic.

Reinhold Messner

Význam Reinholda Messnera, pravděpodobně nejproslulejšího horolezce světa, nespočívá jen v jeho výjimečných horolezeckých výkonech, nad kterými zůstává rozum stát i zkušeným alpinistům, ale především ve stylu jeho jednání: v jeho osobitém minimalizmu (většinu svých expedic a výprav absolvoval bez složitého vybavení a rozsáhlé logistiky), ve volbě nových, vždy záměrně složitých cest a v jeho nevýslovné koncentraci. Messnerovy výpravy nemají nic společného s turismem a neslouží ani vědeckým účelům. Jsou to expedice do hlubin vlastní duše.

Hory přenášet

Přednáška v německém jazyce, simultánně tlumočená do češtiny

Reinhold Messner se do povědomí světové veřejnosti zapsal především jako první člověk na světě, který zdolal všech čtrnáct osmitisícovek a bez kyslíkového přístroje stanul na „střeše světa” – Mount Everestu. Již ne každý však ví, že také přešel Antarktidu, Grónsko, Tibet a společně se svým synem poušť Gobi, že pět let zastupoval Stranu zelených v Evropském parlamentu ve Štrasburku a že již řadu let žije životem horského sedláka v jižním Tyrolsku, kde se zasazuje o alternativní způsoby zemědělství a turistiky. Kromě toho je i autorem více než 40 knih, které byly přeloženy do mnoha jazyků. V dubnu letošního roku vyšel také český překlad jeho nejnovější knihy s názvem Život na hraně. Jedním z jeho aktuálních projektů je výstavba muzea „Messner Mountain Museum“ na hradě Sigmundskron na předměstí italského Bolzana.

Už jenom při výčtu všech těchto aktivit samovolně vyvstávají otázky: Odkud Reinhold Messner čerpá motivaci pro své jednání? Co tohoto člověka vede k opakovaným expedicím na hranice jeho psychických a fyzických možností a schopností? Je to jeho posedlost, ctižádost, zvědavost nebo touha po poznání a zkušenosti? V čem spočívá tajemství jeho úspěchu a co pro něho znamená neúspěch? A jaké vlastnosti a hodnoty ho – do slova a do písmene – přivedly na vrchol?
A kdo jiný by na tyto otázky mohl odpovědět kompetentněji a poutavěji než on sám.

Během své dvouhodinové přednášky se Reinhold Messner se svými posluchači vydá na imaginární, vlastním dokumentárním materiálem podkreslenou, výpravu do zasněžených Himalájí, na jižní pól i do vyprahlých pouští Gobi a Atacama (o kterých sám výstižně říká, že nejsou ničím jiným než rozpadlými horami). Bude vyprávět nejen o svých zážitcích z jednotlivých expedic a o prastarém mýtu yettiho, nýbrž i o svém respektu vůči přírodě a o tom, co pro něho znamená překonávat překážky, odhadovat riziko a zvládat kritické a extrémní situace a vždy znovu a znovu čerpat energii a motivaci k novému překonávání zdánlivě absolutních hranic.

Po přednášce Reinhold Messner odpoví i na dotazy přímo z řad posluchačů.

Pro koho je přednáška určena?
Messnerovy životní principy sice platí jen pro několik málo lidí, avšak z jeho poznání a zkušeností mohou těžit všichni, kteří se jak ve svém osobním tak i v profesním životě nespokojují s málem a kteří kladou vysoké nároky v první řadě sami na sebe. Přednáška je proto určena nejen nadšeným horolezcům čí milovníkům přírody, nýbž všem zájemcům, kteří se chtějí dozvědět více o vnitřní motivaci a o hranicích lidských možností.

Přednáška bude vedena v německém jazyce a bude simultánně (přes sluchátka) tlumočena do češtiny. Pro německy hovořící úcastníky zůstane proto kvalita poslechu neovlivněna.

Doporučujeme:

Z našeho eshopu:

 

Další články:

Rozhovor s Miloslavem Nevrlým

Miloslav Nevrlý je známý mezi turisty, skauty a milovníky přírody jako autor okouzlujících knih o přírodě. Po nedávném novém vydání oblíbené knihy Karpatské hry jsme se odhodlali oslovit pana Nevrlého k rozhovoru, který jistě potěší jeho současné i budoucí čtenáře.

Jak rychle rostou houby

Každého houbaře už to určitě napadlo - jak rychle rostou houby? Mám raději utrhnout hned ty malé sotva vyklubané hříbky nebo se mám zítra vrátit pro větší, které už budou stát za to? A neutrhne mně je někdo mezitím?

Hlasy ptáků - 9CD Hlas pro tento den

188 druhů ptáků na 9 CD vychází pohromadě jako souhrn oblíbeného rozhlasového pořadu Hlas pro tento den, ve kterém hlasy ptáků komentují ornitologové.